Víly

9. ledna 2009 v 21:47 | Marry Anne & Lady Rose |  VÍLY
Víla nebo divoženka je nadpřirozená bytost pocházející ze slovanské mytologie. Obvykle mívá ženskou podobu, ale může se objevovat i v podobě zvířete. Víly bývají často spjaty s vodním živlem, ale vyskytují se i v jiném prostředí. Podobné bytosti jsou známé i v mytologiích řady jiných národů (např. u Řeků Nymfy a Néreovny, u Irů sídhy, v Anglii Fairies atd.)

Víla z etymologického hlediska
Slovanský výraz víla (původně vila, na Balkáně samovila) pochází od slova viliti - být posedlý, bláznivý. Podobně divoženka je odvozeno od divá žena, kde divá může znamenat bláznivá, ale taky viz dále. Jiným výrazem pro vílu je diva nebo samodiva, což má indoevropský kořen (srov. keltské dive, divone, latinské divus, diva aj. - ve významu nadpřirozená, božská). Označení rusalka (druh vodní víly u východních Slovanů) zřejmě vzniklo buď od slova rusá (rusovlasá) nebo od slova rusa ve významu "řeka".

Nejstarší zprávy o vílách
Nejstarší známé zprávy o vílách u Slovanů pocházejí ze středověku. Už v 6. století psal Prokopius o uctívání "nymf", jejich slovanské označení ale nezaznamenal. V Rusku jsou víly uváděny již v pramenech z 11. až 12. století (v souvislosti se zákazem jejich uctívání), z pozdějšího folklóru ale byly vytlačeny rusalkami. V Bulharsku o nich máme zprávy od 13. století, v Srbsku od 14. století. V Čechách se dochoval jediný starší (předknižní) doklad o působení víl v básni o Jětřichu Berúnském z 15. století.

Vzhled víl
Víly jsou obvykle popisovány jako pohledné dívky s průsvitným tělem, oblečené v bílém šatě. Mívají dlouhé zlaté nebo rusé vlasy, ve kterých je soustředěna jejich moc, a pokud o ně přijdou, zahynou. V případě rusalek platí, že vlasy musí být vždy mokré, jinak rusalka zemře. Tato víla může rozčesáváním svých vlasů způsobit i povodeň. Víly mívají také nádherný hlas, kterým si prozpěvují při svých tancích a lákají k sobě neopatrné muže, které potom obyčejně utancují nebo pomatou na rozumu.
Lidský vzhled víl byl často vysvětlován tvrzením, že vznikly z duší nešťastných lidí, např. rusalky měly vznikat z utopených dívek, slovenské víly (především z oblasti Trenčínska) byly pokládány za duše zemřelých neprovdaných dívek a nevěst. Podobně je tomu u bludiček, které měly být zase dušemi nepokřtěných dětí (spíše než jako duchové dětí se ale projevovaly jako mihotavá světýlka).
Některé víly měly být také schopné vzít na sebe podobu zvířete, např. labutě, koně, sokola nebo vlka.

Vztah víl k lidem
Z hlediska důsledků, které vztahy víl k lidem mohou mít, je lze rozdělit na:
Negativní
Vodní víly prý rády topí lidi (podobně jako vodník) a žárlivě před nimi střeží své studánky. Rusalky jsou nebezpečné zejména o letnicích, kdy nejen že topí a ulechtávají poutníky, kteří neuhodnou jejich hádanky, ale také převrhují lodě a ničí mosty, hráze a rybářské sítě. Lesní víly zase v noci lákají kolemjdoucí muže do svého kola, aby je mohly utancovat k smrti.
Vílám je také připisováno, že kradou lidem malé děti z kolébek a podvrhují místo nich své vlastní děti, které jsou znetvořené a zakrslé jak fyzicky, tak i duševně (v Litvě se navíc věří, že víly samy děti mít nemohou, takže to, co místo ukradeného dítěte zanechají v kolébce, je jen umělý, kouzlem oživený výtvor bez duše). Největší nebezpečí podvržení dítěte je v první dny po porodu (u křesťanů konkrétně do křtu dítěte). V tu dobu se matka od dítěte nesměla hnout. V případě, že už dítě bylo podvrženo, existovaly různé pověrečné rady, jak se ho zbavit (např. často ho bít, aby ho víle bylo líto, pro dítě si přišla a ukradené vrátila).
Za výše popsanými vílími skutky nemusí stát jen zlé úmysly. Někdy jsou sice víly popisovány jako záludné a mstivé, jindy ale bývá zdůrazněna jejich bezstarostnost a lehkomyslnost. Z tohoto pohledu lze říct, že když víla utancuje mladého muže k smrti, nedělá to nutně ze zlého úmyslu - prostě neví o tom, že mladík celonoční tanec fyzicky nevydrží …
Pozitivní
Vztah víl k lidem je ale často líčen také jako velmi kladný. Někde víly mladým mužům neubližují, ale naopak jim pomáhají, drží nad nimi ochranou ruku a obdarovávají je (např. v Srbsku jsou známé vílí "posestriny", pomyslné sestry a ochránkyně mladých junáků). Dokonce se za ně mohou i provdat (v některých pověstech dobrovolně, v jiných z donucení, třeba když jim jejich nastávající ukradne nějakou část majetku, bez kterého od něj nemohou odejít), ale takový sňatek obvykle mívá nějakou podmínku, která nesmí být porušena, jinak víla svého muže opustí a už se k němu nikdy nevrátí. Takovou podmínkou je třeba to, že muž nesmí víle nikdy vyčíst její vílí původ, ustříhnout jí vlasy nebo se snažit zjistit, co dělá v noci v zamčeném pokoji. V pověstech manžel tuto podmínku obvykle nedodrží a víla od něj i jejich dětí navždy odejde. Dokud je ale víla s ním, pomáhá mu svými znalostmi či kouzly a manželům se velmi daří. Děti, které spolu muži a víly mají, bývají neobyčejně moudré a mají výbornou paměť.
Víly podle pověstí mohou pomáhat i dívkám a přátelit se s nimi.

Zvyky a svátky spojené s vílami
Lidé dříve vílám přinášeli oběti, aby si je příznivě naklonili. Zejména u vodních pramenů jim nechávali koláče, polní plodiny a květy, a na stromy jim rozvěšovali pestré stužky.
Na Rusi se o letnicích slavili tzv. rusalija, rusalské svátky. Během nich se přinášely oběti rusalkám, které v té době byly velmi neklidné a nebezpečné - na březích vod jim býval obětován chléb, máslo a sýr, na stromy se věšely kusy látky a věnce, popřípadě se házely do vody. Před jejich mocí měly lidi ochránit některé byliny (máta, libeček, pelyněk). O těchto svátcích se také hrály rozpustilé rusalné hry, zpívaly se běsovské písně, hrálo se na housle, píšťaly a bubny a tančilo se. Tyto slavnosti jsou doloženy i na Balkáně v 11. století v tzv. Savině knize.

Neslovanské víly
Jako víly jsou do české literatury také překládány bytosti, které se slovanskými vílami souvisí jen volně. Z angličtiny třeba pixie (ovšem i v angličtině se pixie a fairy často pletou) nebo některé druhy elfů.
Pixie jsou malé (menší než 30cm) a létají. Často mají motýlí nebo blanitá křídla. Rádi lidem provádí různé šprýmy, například jim kradou věci nebo je nechávají bloudit. Kontakt se železem je zraňuje, proto se před nimi jde železem bránit (ochranné vlastnosti podkovy mohou vycházet právě z toho, že je železná a proto chrání před vílami: ve středověku byly podkovy nejčastější forma železa ke které se vesničan mohl dostat).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lúmenn Lúmenn | Web | 6. července 2009 v 16:46 | Reagovat

Škoda, že je to zkopírovaný text a ne váš vlastní:( A víly neexistovaly, ale stále jsou tu s námi (Aytrin na mém rameni to dává najevo souhlasným kýváním hlavou:) )

2 Elvena Elvena | Web | 7. prosince 2009 v 17:43 | Reagovat

Súhlasím s Lúmenn, víly existujú... A inak sú maličké krídlami.

3 maternity beach dresses maternity beach dresses | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 12:51 | Reagovat

Hello there, I have to mention it is an interesting opinion. Such insighful writing is rare these days. Informed comment like this has to be lauded. I'll certainly be looking in on this blog again soon. It would be marvelous if you could join us at
http://www.speakdress.com/sleeve.html

4 gagGyccg gagGyccg | 13. listopadu 2013 v 20:30 | Reagovat

Csgfhtjjdiyxdgwc^ :-D

5 MaikelE MaikelE | E-mail | 16. ledna 2017 v 20:10 | Reagovat

I found this page on 18th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

6 MarcoW MarcoW | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 13:43 | Reagovat

Miluju čtení vašich článků

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
spirit-mystery

Prosím dodržujte pravidla blogu
Marry Anne & Lady Rose
--------------------------