Co je to lucidní snění

9. ledna 2009 v 15:47 | Marry Anne & Lady Rose |  LUCIDNÍ SNĚNÍ

Co jsou to Lucidní sny, nebo Lucidní snění?


Lucidní sny, nebo Lucidní snení (zkrácene LD = Lucid Dreams , angl.) jsou sny, kde víte, že sníte a které dokážete kontrolovat.

Co se dá behem takového LD delat?

Spousta věcí. Dá se tu delat témer vse, co vás napadne. Chcete letet, letíte. Chcete dýchat pod vodou, dýcháte. Mužete se prevtelit i do jiné osoby, kterou vidíte. Procházet zdmi. Stát se neviditelným. Vyvolávat veci. Menit prostredí. Udělat to vše téměř reálným. A spousta dalsích vecí.

Takže v LD dokážu delat vsechno, co chci?

Ne tak docela. Jsou takové veci, které se delají blbe. Napríklad ctení. Ted nemyslím normální sen ale lucidní. Behem normálního snu nepremýslíte o textu a ten se vám tvorí automaticky. Behem LD to takhle jednoduché není. Nevím proc ale lépe se vyvolávají císla. Nejspíse proto, že každé císlo samo o sobe neco znamená. Když vyvoláváte nejaký text tak se vetsinou objeví, ale nemusíte jemu rozumet, protože to budou jenom neusporádaná písmena. Casto se po takové námaze vzbudím, proto zacátecníkum neradím císt v Lucidních snech.

Ríká se, že když vyslovím své jméno v LD, pak se vzbudím. Je to pravda?

Nevím, co je na tom pravdy. Já už jsem ho ríkal nevím kolikrát a nikdy me to nevzbudilo. Nejspíse je to ale individuální.

Mluvili jste o prevtelování do jiné osoby. Mužete to popsat více?

Pred sebou vidíte nejakou osobu, do které se chcete prevtelit. Pak do ní jenom vletíte a predstavíte si, že už jste ta osoba. Vase minulé telo muže zmizet, ale nemusí. Zajímavé je, že to nemusí být vase originální telo. Muže se stát, že behem snu budete mít opacné pohlaví. Pak zacnete mít LD a neuvedomíte si, že jste muž a ne žena, apod.

Takže, když se podívám do zrcadla, mohu videt nekoho úplne cizího, že?

Záleží na tom, jak se na to díváte. Nemusí to být vase pravé telo, ale zároven jste to vy. Jen máte jiné telo. Dokážete to napríklad tak, že zvednete svou pravou ruku a obraz v zrcadle to udelá také. Jste to proste vy.

A co procházení zdmi?

Jednoduse. Pristoupíte ke zdi. Položíte na ní ruce a predstavíte si, že zed je jako nejaká kapalina a vy do ní strkáte své ruce. Pak si vsimnete, že se to deje doopravdy a stací pak vejít celý. Až se to naucíte, pak to nemusíte delat tak zdlouhave. Stací jenom vletet do zdí a vedet, že skrz ní proste projdete. Skrz ne proletet mužete vždy, stací si jenom verit.

Jaké to je , ve zdi?

Hmm, težko popsat. Je to spíse individuální. Nekdy skrz ní proletím hned. Nekdy tam nejakou chvíli zustanu. A když jsem v ní, pak cítím jakýsi docela zajímavý tlak. Jako bych byl soucásti ti zdi. Pred sebou vidím jakési sero a za tím serem je už nejaká místnost, do které pak mohu vstoupit. To se dá využít, když se od nekoho schováváte. Jen si reknete, že on do zdi nemuže a do ní nevidí a jste neviditelný a nedosažitelný.

Dá se stát neviditelným i když nejsem ve zdi, mě to nějak nejde?

Jasne, že se dá. Ale je fakt, že nekdy se to delá docela blbe. Proste nekteré osoby v LD vás porád vidí. Ale nejspíse je to individuální.

Mluvili jste o tom, že cítíte, jak jste ve zdi. Jak je to možné, když nemáte pravé fyzické telo?

Je to tím, že jsme zvyklý cítit okolní svet. Takže pokud se neceho dotkneme, hned ucítíme ten dotek. Když se neceho dotkneme v LD, pak jasne, že nic necítíme, ale nase podvedomí si ríká, že neco chybí. Tak si ten dotek dodelá samo a my ho pak cítíme. Záleží na tom, jak vubec berete vás lucidní svet. Pokud ho berete jako sen, pak se to vetsinou nestane, pokud ho ale berete jako realitu, pak se velmi rozjasní. Krome doteku zacnete cítit i vuni a pokud neco ochutnáte, pak i chute. Docela zajímavé chute mají cukroví. Nekdy jsou mekké a sladké, nekdy tvrdé s príchutí gumy. Ale je to pak docela zábava.

Ríkali jste, že se dají vyvolávat nekteré vecí a menit prostredí. Me to ale nejak nejde.

Pro zacátecníky je težké razantne zmenit neco, co je prímo pred ocima. Existuje ale malá finta. Pokud chci zmenit poust na les, pak si zacnu predstavovat, že za svými zády mam les. Pak se rychle otocím a budu ho videt. Chce to ale také cvik. Pomalým otácením budete pochybovat ale rychlým krátkodobe zpusobíte v podvedomí zmatek a až se zorientuje, budete v lese. Podobne je to i s vyvoláváním predmetu. Otocíte se ke stolu zády a predstavíte si, že až se otocíte, bude to tam. V tomto prípade se rychle otácet už nepotrebujete. Nebo mužete zacít rychle se otácet kolem vlastní osy a predstavovat si, kam se to ted dostanete. Nebo se nekam rychle rozletet. Krátce receno, lépe se vyvolává, pokud dojde ke zmatku podvedomí, nebo ríkejte tomu jak chcete.

A dá se dostát do cizího snu?

Ano to se opravdu dá.

A jak?

Jak uz jsem ríkal, vetsina zmen probíhá zmatením podvedomí. Stejne i tady. Zmatete podvedomí a místo nejakého prostredí si predstavíte, ze jste se dostali k nekomu do snu.

Kdyz se dostanu nekomu do snu, mohu mu pak ten sen menit?

Ano, muzete.

A kdyz on pak také zjistí, ze sní, co pak?

Pak uz zálezí na tom, kdo z vás umí lépe menit prostredí a ovládat své schopnosti v LD.

Takze pokud to umím lépe, dokázu ho vzbudit z jeho snu, nebo ho naopak v tom snu udrzet déle?

Mno, to uz tak jednoduché není. Zezacátku mu prostředí dokázete menit docela jednoduse. Proste si neco vytvoríte a on to príjme. Kdyz ale zjistí, ze sní, pak to prijímat nemusí. Jste na jeho území, tak je pánem on. Jasne, ze pokud má slabší vůli, než vy, pak dokázete vše lépe menit, ale jeho samotného uz moc neovlivníte. Není to nejaké podvedomí, ale bytost, co umí premyslet. A pokud ví, ze mu ublízit proste nemuzete, pak mu proste neublízíte. Stejne i v prípade, ze by se rychle probouzel. Nemuzete mu pomoci v LD zustat. Na to musí jenom sám. Stací jen verit, ze v LD jeste chvíli zustane.

Proc jste pouzili výraz bytost a ne člověk?

Protoze do vaseho LD se mohou dostát i jiné bytosti a stejne tak i vy se muzete dostát i do snu cizích bytosti. Je tu ale problém, ze pokud nevíme jak takový sen nelidské bytosti vypadá, bude tezké presvedcit podvedomí, ze se máte tam dostát. A to jeste musíme predpokládat, ze nejaké sny má. Pokud se chcete dostat do LD nejakého cloveka, predstavíte si to jednoduse.

Takze bytost, co se ráda ziví cizím strachem by se mohla dostát do mého snu a strasit me tam? Tak by se dáli vysvětlit všichni noční můry, co máme.

Dá se ríct, ze ano. Ta bytost by vás mohla chvíli pozorovat a zjistit, ceho se nejvíce bojíte. Pak se dostane do vaseho snu a zacne tam vytváret okolnosti, kterých se bojíte. Vy se zacínáte bát a ona se tím ziví. Ale není tomu tak vzdy. Proste za nekteré mury muzete sami. Napríklad se bojíte výsky. Mate sen a v nem jste vysli na strechu mrakodrapu. Pak jste si sli a podívali se dolu. Není to ale cizí bytosti. Jen jste podvedome vedeli, ze az se podíváte dolu, bude to takový a takový, presnení to, ceho se bojíte a tak jste ten strach meli.

A dá se nejak toho strachu zbavit?

Ano. Práve pomoci LD. Kdyz máte LD, víte, ze je to jenom sen a ze se vám nemuze ublízit. Takze si vyvoláte sami nejakou nepríjemnou pro vás okolnost. Zacnete se bát, ale pak si uvedomíte, ze se není ceho bát. Strach v LD pomalu mizí, ale zároven mizí i ten strach z reálného sveta. Takze se nezbavíte strachu z výsky jenom v LD, ale zároven i v realite.

Nějak mám málo snů, a kdýž už nějaký mám, pořád na ně zapomínám. Pomohlo by mi vést nějaký denník?

Rozhodně ano. Pokud ho budete vést, pak v noci dejte papír a tužku blíže k sobě. Když se pak vzbudíte, tak se nesnažte moc hýbat, jinak se moc probudíte. Snažte si vzpomenout na svůj sen. Nepřemýšlejte o všedních věcích, nechte to na později. Pokud si na něco vzpomenete, pište to na papír ihned. Nenechávejte to na ráno. Hned po probuzení ten sen můžete pamatovat, ale poměrně rychle na něj můžete zapomenout, obzvlášť pokud jste se probudili v noci a jdete znova spát. Možná se vám nepodaří ho pamatovat celý nebo aspoň většinu, ale takovým tréninkem se to časem zlepší. Pokud jste vstali v noci a zapisujete své sny, nepoužívejte intensivní světlo, jinak to vás probudí a bude se hůře usínat.

K čemu mi to ale bude, když to stejně nečtu?

A to je právě chyba. Pokud takový denník vedete, pak ho určitě někdy přečtěte znova. Pokud ne cely, pak alespoň to nejzajímavější.Většina snů má v sobě něco neobvyklého, například dýcháte pod vodou, nebo skáčete příliš vysoko. U většeny lidí je ale problém to uvědomit. Pokud vedete seznám snů je dobré tam vypisovat podobné neobvyklé věci. Pak si zvykněte na ně dávat pozor, a když náhodou během snů uvidíte podobnou situaci, pak si hned uvědomíte, že sníte. To, že to čtete, zrychlí takové zvyknutí.

A co únava? Prý, když je člověk hodně unavený, pak nemá sny. Je to pravda?

Je pravda, že když člověk je unavený, pak si většinou své sny nepamatuje. Ale určitě je má.

A co sugesce? Dá se pomocí ní zvětšit množství pamatovaných snů?

Ano, můžete sobě vsugerovat, že budete pamatovat dnešní sen. Raději ale sugerovat, že pokud neuvidíte sen dneska, pak ho uvidíte někdy jindy, například zítra. Je to dobré proto, že pokud budete pořád říkat, že dneska budete mít LD a mít ho nebudete, pak přestanete mít víru a nebude to fungovat vůbec.

Jsou nějaké jiné metody na vyvolávání LD?

Ano, můžete je najít zde.

Používám metodu, jejíž cílem je dostát se do LD hned, aniž bych se nejdříve dostával do snu. Problém je, že někdy cítím, jak někam padám. Je to v vůbec normální?

Ano, je to normální věc. Zezačátku to sice může vylekat, ale časem se na to zvykne. Je to prostě způsobeno změnou stavu vědomí. Mozkové vlny se zpomaluji a vy si toho prostě všímáte. . Nesnažte se o tom přemýšlet a časem se na to zvyknete.

Jak poznám, že se teď vzbudím?

Mno, je to docela individuální záležitost. Každý to může vnímat jinak. Já to vnímám asi tak: okolí utrácí svou barvu, postupně se zhoršují detaily prostředí, už nevidím tak daleko. Někdy začínám vidět jakousi mlhu a pak otevřu očí.

Nedá se tomu nějak zabránit?

Nejlepší trik jak tomu zabránit je soustředit se na nějakém detailu snu. Někteří radí vzlétnout, jiní koukat na zem. Já ze své zkušenosti radím koukat na své hodinky nebo alespoň na ruce. Snažte se je vidět co nejlépe. Mě to pomáhá téměř pokaždé. Spousta lidí taky radí začít se otáčet kolem vlastní osy. Není to ale stoprocentní.

Zkusil jsem tento trik, ale nějak jsem se objevil v jiném snu. Proč?

Tím, že se koukáte na své hodinky, soustřeďujete své vědomí pouze na hodinky. Ono pak na chvíli přestává vytvářet prostředí. Když se pak rozhlédnete, musí rychle něco vytvořit. A proto se někdy stává, že je to úplně jiné prostředí. Podobně je to i u otáčení. Rychlé otáčení způsobí u podvědomí krátký zmatek a pak se může stát, že to dodělá jinak.

Slyšel jsem, že se v LD dají zavřít oči. Je to možné? Když jo, pak jak? V LD přeci nemáme žádné fyzické tělo?

Jak to asi vypadá, když zavřete fyzické oči? Většinou vidíte tmu. Když se pokusíte zavřít oči v LD, pak si tu tmu dodělá podvědomí, protože to očekává.

Nedá se to nějak využít?

Ano, dá se. Jakmile takhle zazříte oči, můžete si představovat nějaké jiné místo. Pak ze tmy začnou vznikat nové obrazy a vy si jaksi otevřete oči v novém světe.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lady Rovena Lady Rovena | Web | 20. srpna 2009 v 15:23 | Reagovat

Lucidní snění je opravdu super  :-) a opravdu se dá dělat vše...procházet zdí, létat, dýchat pod vodou, dokonce se proměňovat ve zvířata nebo jiné věci....zkrátka všechno  :-)

2 Dom1sCZ Dom1sCZ | 13. června 2010 v 14:57 | Reagovat

musim rict ze ta taktika s menenim proztredi pomoci zavreni oci je uplne nejlepsi

3 Tajemná Temnota Tajemná Temnota | Web | 28. srpna 2010 v 23:26 | Reagovat

Já jsem asi blbá, ale já to furt nechápu :D. A už o tom čtu asi podruhé či potřetí. To jako ve snu můžu dělat co chci? To dělám vlastně vždycky a kolikrát nevím, že spím a jindy vím že spím, ale ten sen neovládám. A jinak projít zdí létat to dělám ve fantazii. Tak bych ráda pochopila co je to vlastně lucidní snění, vysvětlíte mi to? Prosím.

4 ~ C a l l s y ~ C a l l s y | Web | 29. října 2010 v 14:40 | Reagovat

! To se mi jednou zdálo! Sice to asi nebylo stejné ale bylo to nějak takhle.. Přešla ke mě nějaká ženská a nevím proč uvědomila sem si že se mi to protě zdá.Tak sem jí bouchla a začala utíkat xD Pak sem doběhla k nějakému psovi co byl přivázaný u lampy a pustila sem ho a potom protože mám ráda koně sem se najednou ocitla na louce a tam stál krásnej kůň... xD Prostě to nechápu věděla sem že se mi to zdá.. Ničeho sem se nebála protože sem věděla že se vzbudím... Možná to nebylo ono..Jako měnit se ve zvíře mě nenapadlo xD škoda.. Snad se mi to ještě někdy bude ,,zdát" :))

5 Katty Faith Katty Faith | E-mail | 21. června 2011 v 20:22 | Reagovat

Konečně jsem pochopila, co to to Lucidní snění je :-) Jo, já jednou lítala, pak lezla po stropě, dokonce bojovala se zombiekama :-D Fakt super tyhle sny.

6 Katty Faith Katty Faith | E-mail | 21. června 2011 v 20:23 | Reagovat

[4]: taky občas vím, že se mi něco zdá, ale stejně mám "normální" strach a pocity, jako kdyby se všechno odehrávalo ve skutečnosti :-( :-) :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
spirit-mystery

Prosím dodržujte pravidla blogu
Marry Anne & Lady Rose
--------------------------